Dpi Nedir Nasil Kaliteli Baski Yapilir

Dpi = Dots per inch , Bir inç karedeki nokta sayısı demektir. Bir inch diye tabir edilen 2,54 cm’lik alanda bulunan nokta sayısına denir . 2,54 cm x 2,54 cm kare içine düşen nokta sayısı. Bir inç kare ye ne kadar çok nokta sığdırırsanız okadar kaliteli sonuç elde edersiniz. Nokta sayısı arttıkça 1 inç kareye sığabilmesi için noktaların gittikçe ufalması gerekir. Bir inç kareyi nekadar çok ufak nokta ile tamamını doldurursanız baskınız o kadar fotoğraf kalitesinde çıkar yani noktalaması görünmez olur. Noktalama görünmez oluncada baskı o kadar kaliteli çıkmış olur.

Örnek verek olursak;
72 Dpi bir inç kare içinde 72 nokta demektir.
300 Dpi bir inç kare içinde 300 nokta demektir.
1440 Dpi bir inç kare içinde 1440 nokta demektir.

Eğer elinizdeki işi bire bir ölçüler de baskısını gerçekleştirecek iseniz Photoshopta yada Corel de 72 Dpi çalışmanız yeterli olcaktır.

Eğer baskısını yaparken işi büyütecek iseniz o zaman işi Photoshop yada Corel de çalışırken 300 Dpi çalışmanız gerekmektedir.

Eğer 3 punto gibi küçük yazıları pikselleşme olmadan baskısını yapmak istiyorsanız işi yine çizgisel çalışmanız ve 300 Dpi çalışmanız gerekir.

İşinizin baskı yapıldıktan sonra nasıl görüldüğünü mutlaka print viewdan kontrol ediniz. Dpi ile ilgili herhangi bir sorun varsa, kırıklıklar ve pixselleşme var ise rahatlıkla print view da gözükür. Böylece baskısını yaptıktan sonra süpriz ile karşılaşmazsınız.

Adres:  - Telefon:
Cem ÖZTÜRK YouTube Eğitim Kanalı - Tüm Hakları Saklıdır. ➤ ➤ Yeni videoları kaçırmamak için Web design by Cem OZTURK.